За зеленчуците, с любов * About the vegetables, with love

  👈To switch into your language use Google Translate from the s(l)ide bar.

Щандовете на пазарите са отрупани със свежи ароматни зеленчуци, а малкото непрестанно бръчка нос пред марулите и репичките? Превърнете го в зеленчуколюбител! 

Малко от децата, които познавам, обожават зеленчуците повече от всичко на света. Или които пред пакета с чипс или с пуканки избират връзката моркови. Виж, продължителното ровене в чинията и стратегическото избутване на парченца чушка или лук към ръба на порцията са доста по-позната гледка. Вярно е - любовта към зеленчуците никога не е любов от първата хапка… В класацията за най-най-любими детски храни стратегическите позиции дежурно се заемат от пицата, хамбургерът, палачинките, пържените картофки, кренвиршите, макароните (с или без доматен сос) и панираните пилешки хапки. Особено най-малките са в състояние да настояват три пъти седмично за спагети и четири пъти за пържени картофки. И никога не им омръзват. Ако към тях обаче решите да  включите и салата, започва отегченото пощене на лука и марулята.
Как да възпитате в малкото си любов към тези витаминни бомби? Хм, всъщност не е трудно.


Корените на проблема
Децата изграждат вкуса си постепенно през първите седем години от живота си. За бебетата решаващ е сладкият вкус – сладкото сигнализира, че храната е богата на въглехидрати. Киселото и горчивото са недолюбвани.
Зеленчуците не са сред най- любимите храни на детето ти? А може би просто не сте открили онези сред тях, които му допадат най- много? Повечето малчугани не отказват генерално всякакви зеленчуци, а само отделни техни представители или сортове. Причината може да е в това, че зеленчукът е прекалено твърд или прекалено мек, или пък има странен вкус. Експериментирайте със сортовете и начините на приготвяне, докато откриете златната формула. Отдайте предимство на зеленчуците с по-сладък вкус, които по-лесно се възприемат от малките: моркови, грах, царевица, червен пипер или алабаш.


Зеленчуци, който не яде…
Най-първата задача е да установите под каква форма предпочита зеленчуците детето. Как? С експериментиране. Повечето малчугани ги харесват сурови, а не варени или пържени. Предложете зеленчуци за хрускане вместо дежурния чипс. Нарежете на пръчици моркови и краставица, пригответе и някакъв апетитен сос, в който малкото да ги топи и овкусява. Ако детето не обича зеленчуците му да хрупкат, тогава можете да ги направите на пюре или да ги сервирате под формата на крем супа или сос. Добра идея е да смесите зеленчуците с ориз или да ги приготвите като огретен. От голяма помощ е и ако детето помага при пазаруването на зеленчуците (нека то избира какво ще влезе в пазарската количка) и при приготвянето им.
Децата ядат и с очите си. Не разпилявайте храната в чинията. Сложете отделно месото, гарнитурата и соса. Вкарайте въображението си в действие и превърнете порцията зеленчуци в неповторим шедьовър. Оформете от зеленчуците в чинията забавна физиономия или малки къщички с градина около тях. Колкото по-забавно и пъстро изглежда храната, толкова по-забавно ще е храненето. Ярките цветове винаги стимулират апетита. Децата обичат и малките размери: бейби морковчета, чери доматчета и макаронени буквички или динозаври.
Възползвайте се от детските предпочитания. Дъщеря ви обожава спагети с доматен сос? Чудесно! Добавете към соса и нарязани на ситно морковче и чушка. Синът ви е фен на картофеното пюре? Пасирайте картофите заедно с малко варен алабаш или морков. Една чудесна идея за семейната вечеря: пригответе заедно пица! Покрийте тестото с лентички чушка, резенчета тиквичка, царевица и други зеленчуци. Нека зеленчуците са с предимство пред кашкавала и шунката.
Включете и допълнителни „помощници” в бойния план за действие. Например любимото мече на детето, което да разкаже колко вкусни са всъщност зеленчуците и как бързо пълнят мускулите (като на Попай моряка). Ще видите, че говорещите плюшени играчки могат да бъдат доста убедителни! И не на последно място…
Обърнете внимание на личния пример, който давате на детето си. Показвайте му колко вкусни са зеленчуците като винаги сядате на масата с порция свежа салата. Обяснете защо толкова много обичате да ги ядете: защото се грижат за здравето и дават сила. Това звучи стимулиращо за малкото, защото когато е болно, не може да играе с другарчетата си. Разучете песничката „Зеленчуци, който не яде” и я пейте често-често.


Без принуди и заплахи!
Моля да се подчертае с три линии! Никога не карайте насила детето да яде зеленчуци. Така само ще стимулирате упорития му отказ и честата употреба на думите „мразя” и „гадост” при споменаването на зеленчуци. Помислете как бихте се чувствали вие, ако някой системно ви кара да правите нещо по принуда.
Поднасяйте по-често различни видове зеленчуци на трапезата, за да може детето да ги опознае по-добре. По правило човек трябва да опита една храна пет пъти, преди да прецени дали тя наистина му харесва или не. Погрижете се за предлагането – рано или късно апетитът сам ще се появи.

Идеи за гъделичкане на апетита
-    С формички за сладки изрежете зайчета, патета, сърца или цветенца от чушка, шунка, моркови и краставичка. Украсете с тях детските сандвичи или артистично ги подредете в чинията като картина.
-   Пригответе зеленчукови шишчета за семейния пикник – нанижете различни по вид и големина зеленчуци върху пластмасови сабички, знаменца или чадърчета. Да видим колко „трофея” ще успее да спечели малкото!
-     Правете фрешове и смутита от плодове и зеленчуци – така най-лесно детето ще приема дневната си необходима доза от витамини.


Photos: Freepik

Коментари

Популярни публикации